Co znamená práce na DPP

DPP = dohoda o provedení práce. Je to běžný typ pracovního úvazku, ideální pro přivýdělek. Pakliže je měsíční výdělek nižší než 10.000,- hrubého, pak se nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Odvádí se pouze 15% srážková/zálohová daň. Této dani se dá vyhnout použitím “slevy na poplatníka.” Touto slevou na dani dojde k vykompenzování daně a neplatí se. Jediné omezení je to, že “slevu na poplatníka”, potažmo “slevu na studenta” je možné v jednom měsíc uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele. Více o slevě na studenta níže.

Více o DPP zde.

Vzor DPP najdeš tady.

Jak uplatnit studentskou slevu?

Studentskou slevu může uplatit každý student, který je schopen dodat potvrzení o studiu. Slevu je možné uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele a je potřeba vyplnit tzv. "růžové prohlášení" - viz zde.

Pokud se uplatní studentská sleva a není měsíční výdělek větší než 10.000,- pak se ze mzdy nestrhávají žádné položky (srážková daň, sociální či zdravotní pojištění).

Další možné slevy na dani

Existují i další slevy, které lze uplatnit třeba na manžela, dítě, stavebko, hypotéku, dary, odběry krve atd. Tyto slevy se ale případně uplatní až  při zpracování ročního vyúčtování daně.

Co když mám víc brigád?

Není prob :) Jen je potřeba ohlídat, aby se sleva uplatňovala jen u jednoho zaměstnavatele. Samozřejmě je nejvýhodnější uplatnit ji tam, kde jsou výdělky nejvyšší.

Co když si vydělávám i v cizině?

Super! Je jen potřeba hlídat celkový příjem, který se potom reportuje v tzv. "ročním zúčtování daně" na finančák. Pokud nejsi daňový resident ČR, pak se výdělky reportují v tvé domovině a je potřeba se domluvit, co všechno budeš potřebovat doložit z naší strany. To má každá země jinak.

Roční zúčtování daně.

Roční zúčtování daně se podává každý rok na Finanční úřad a je to přehled příjmů za odvedenou práci od všech zaměstnavatelů. Pokud jsme tvým jediným zaměstnavatelem, pak podáme za tebe.

Pakliže jsi pracoval během nějakého měsíce pro více zaměstnavatelů, pak je podání ročního vyúčtování na tobě s tím, že my ti dodáme přehled příjmů vydělaných u nás. Pokud budeš potřebovat pomoc, pak dokážeme toto vyúčtování zpracovat za poplatek 400 Kč bez DPH, ale budeme potřebovat dodat souhrn práce od všech ostatních zaměstnavatelů a případně další podklady (potvrzení o studiu, potvrzení o darech, zaplacených úrocích atd.). Všechno je o domluvě, stačí přijít a probereme to.